Ako zariadiť/prerobiť byt a nezblázniť sa

Pre koľkých z Vás sa stalo zariaďovanie alebo prerábka bytu nočnou morou? 
Určite mnohí z Vás majú svoj „vtipný“ príbeh, z ktorého im však v danej chvíli až tak do smiechu nebolo...

   Všetci poznáme ten pocit... konečne máme v rukách kľúč od vytúženého novučičkého holobytu alebo bytu v pôvodnom stave. Hneď sa pustíme do zariaďovania alebo rekonštrukcie, veď keď to zvládli ostatní, zvládneme to aj my. A sami! Poniektoré obchodné reťazce nás dokonca utvrdzujú v tom, že si s renováciou poradíme jedna hračka. Nevadí, že nemáme žiadne skúsenosti, ovplyvnený reklamami a „dobrými radami“ od známych do prerábky skočíme rovnými nohami, pričom hnacím motorom je zväčša viera vo finančnú úsporu. 
Je to ale dobrý nápad?

Dôsledne kalkulujeme koľko bude stáť kúpelňa, WC, kuchyňa, podlaha, dvere, vstavané skrine... Ale ruku na srdce, koľkí z nás správne odhadli sumu, ktorú sme si vyčlenili na prerábku v svojej hlave alebo na papieri? Štatistiky hovoria, že mizivé percento.
Články na internete nám neposkytnú dostatočné informácie, ktoré práce je reálne nevyhnutné v byte vykonať. Všetky sumy, ku ktorým sa takto dopracujeme sú len orientačné.

Už pri prvej konzultácii s akýmkoľvek odborníkom ohľadom ceny práce a nábytku by sme mali byť obozretní. Veď to dobre poznáme – ľahko sa míňa, keď je z čoho a v momente, keď máme na prerábku dostatok peňazí na účte, častokrát máme tendenciu mávnuť nad prvotnými zvýšenými výdavkami rukou - ušetríme predsa na niečom inom! 

A to sme len na začiatku. Zákon schválnosti hovorí, že každý majster nájde nejakú novinku, ktorú „určite“ bude treba urobiť aj v našom byte - o ktorej sme doteraz ani netušili, že existuje.
Povieme si, keď treba, tak treba a už siahame do účtu hlbšie ako sme predpokladali.
V takomto duchu sa nám sumy nabaľujú, ceny rastú do neúnosných výšok a nám neostáva nič iné, iba to zaplatiť – hlavne, aby sme už mali pokoj a mohli konečne bývať.
Najhoršie je, že keď sa dostaneme do časovej tiesne - pristaneme takmer na čokoľvek.
Po konečnom vyúčtovaní prác si to častokrát uvedomíme, ale vtedy je už neskoro a nám ostanú už len oči pre plač.

S týmto scenárom sa stretáva naozaj veľké množstvo ľudí z nášho a určite aj z Vášho okolia.
Práve preto sme sa rozhodli napísať tento článok, ktorý Vám môže pomôcť při zariaďovaní alebo prerábaní Vášho bytu. Ak chcete poznať zaručený návod na to, ako týmto strašidelným scenárom predísť aby to bola prechádzka ružovou záhradou alebo inak… ako sa na rekonštrukciu v dostatočnom časovom horizonte pripraviť, čítajte ďalej.

P.R.O.J.E.K.T

Definícia projektu: časovo a vecne ohraničená úloha, ktorá sa realizuje interdisciplinárne alebo proces, ktorý pozostáva zo sady zosúladených a riadených činností so stanovenými začiatočnými a konečnými termínmi a ktorý sa realizuje, aby sa - so zohľadnením obmedzení v oblasti času, nákladov a zdrojov - dosiahol cieľ.

    Je alfou a omegou. Väčšina z nás sa v práci s projektami stretáva a vie, čo všetko obnášajú – prípravu, financovanie a realizáciu – napriek tomu však zabúdame tento model fungovania zaradiť do našich súkromných životov a hlavne rekonštrukčných plánov. Podcenenie tohto aspektu nám prinesie nespokojnosť a nutnosť siahnuť do vrecka hlbšie ako sme plánovali. Nepomôžu ani konzultácie s okolím - každý byt je iný a v inej kondícii, či už ide o novostavbu alebo starý byt. To, čo pomohlo susedovi, nemusí nám.
Zariaďovanie alebo prerábka bytu je malý súkromný projekt, pri ktorom dôjde k premene holých múrov na domov. Koniec koncov, bez vízie a nejakého harmonogramu prerábka nemôže byť úspešná. Všetko musí mať nejaké logické usporiadanie, ktoré určí, ako by mali práce prebiehať.


F.I.N.A.N.C.I.E.

    Okrem plnej hlavy nápadov je nemej dôležitá aj hotovosť alebo úver, ktorý máme k dispozícii pre vypracovanie rozpočtu. Tak, ako pri všetkých projektoch sú tou najdôležitejšou vecou – financie. Je preto takmer nevyhnutné prezradiť finančné možnosti realizátorovi už na začiatku, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam. Treba si uvedomiť, že cena za komplexnú rekonštrukciu má dve kategórie - cena za vykonanú prácu a cena za materiál. Zatiaľ čo cena za prácu sa líši podľa jej druhu, cena za materiál sa približne odhaduje. 
Nakoľko chceme, aby bola naša prerábka dokonalá nielen po estetickej stránke, ale aj kvalitatívne, odporúčame sa nenechať zlákať najlacnejším materiálom s krátkou životnosťou. Nielenže investujeme do svojho domova, kde by sme sa mali cítiť patrične dobre a v bezpečí, ale určite chceme mať s prerábkami na pár rokov pokoj.


R.E.A.L.I.Z.Á.C.I.A.

    A sme pri kameni úrazu. 
Pre úplnosť informácií si spravíme malé porovnanie uvažovania klientov.
 

Klient číslo 1.bez projektu.
1. Nemám projekt  - veď načo – už som prvýkrát ušetril/a. V dnešnej dobe nájdem všetky návody aj tak na internete. Znie to dobre, však? Rozpočet mám v hlave a budem tlačiť na majstrov, nech je to čím skôr hotové.

2. Na každú prácu mám inú firmu alebo živnostníka podľa odporúčania, veď potrebujem ušetriť. Začnem hľadať materiál - zaujímajú ma hlavne ceny. Stojí ma to síce kopec času, ale našiel som všetko v najlepších cenách.

(Zázračná cena však neexistuje, preto pozor na super lacné produkty!)

3. Každý deň mám desiatky telefonátov od majstrov aj keď sa mi to nie vždy hodí. Keďže som v týchto veciach laik a nemám odborné znalosti, majster si to spraví po svojom. V mnohých veciach sa nepochopíme a stále si musíme volať a robiť zmeny. Ešte ani neviem ako to bude vyzerať…

4. Všetky firmy majú „objektívne“ dôvody, prečo nerobia práve na mojom byte. Ani opakované urgencie nepomohli, aby sa veci pohli, všetko mešká... týmto tempom to nebude hotové ani do Vianoc. Som z toho na nervy a unavený, už aby bolo po všetkom a bývali sme.

Termín realizáci: 6 - 12 mesiacov

Klient číslo 2. s projektom.
1. Mám projekt – nevyznám sa v stavebníctve, na začiatku som „prezradil“ svoj budget, zatiaľ som investoval hlavne svoj čas a zlomok celkovej sumy projektu. Mám odhadovaný rozpočet a nemá ma čo prekvapiť. Pripravil som si ho v dostatočnom predstihu a poznám časový horizont dokončenia prác.

2. Od návrhu až po realizáciu to mám zastrešené jednou firmou tzv. na kľúč.

Šetrím si svoj čas a venujem sa svojim koníčkom a rodine. Ani nevnímam, že sa nám chystá nový domov.

3. Autorský dozor kontroluje práce na stavbe a ja som pravidelne informovaný o priebehu realizácie a o všetkých skutočnostiach, ktoré by mohli ohroziť termín dokončenia.

4. Koordinácia súvisiacich prác ide ruka v ruke, práce idú podľa časového harmonogramu -  už sa nevieme dočkať a veľmi sa tešíme na to, kedy sa tam budeme môcť nasťahovať.

 


 

Termín realizácie: 3 - 4 mesiace

Čo myslíte, ktorý klient je v konečnom dôsledku spokojnejší?

Povedzme si narovinu
posúdiť komplexnú prerábku bytu je pre mnoho ľudí náročné, priam takmer nemožné a preto sa stanú obeťou rôznych nepoctivých firiem alebo živnostníkov.
Naša rada je jednoznačná - ak prerábka, tak určite cez profesionálnu firmu s detailne vypracovaným projektom. Nechceme predsa zažívať horor v období, ktoré by pre nás malo byť dobrodružnou cestou pri vytváraní nášho nového domova.

 

Ideálnym riešením je teda zveriť prerábku bytu do rúk profesionálov, ktorí nám pripravia projekt s presnými bodmi a termínami – pretože keď si najmeme špecializovanú firmu, máme zabezpečené všetko a hlavne podľa harmonogramu.

Aj z finančného hľadiska je táto možnosť výhodnejšia, nakoľko presne vieme koľko a do čoho potrebujeme investovať. Nehovoriac o prípadnej reklamácii, ktorá môže v budúcnosti nastať. Vyreklamovať niečo cez živnostníkov, remeselníkov alebo robotníkov „na voľnej nohe“ je častokrát priam nemožné.
Pri špecializovanej firme aj v prípade, že sa niečo nečakané udeje, môžeme bez obáv podať reklamáciu.

Koniec koncov oprava sfušovanej rekonštrukcie bytu býva omnoho drahšia ako investícia do kvalitného projektu s overeným materiálom.
Firma REMO interiér je tu, aby Vám pomohla, nech sa z Vašej prerábky nestane horor, ale úspešný projekt Vášho života.
Vďaka tomu, že sa nám zveríte do rúk, ušetríte kopec času a energie, ktorý môžete venovať sebe alebo svojim najbližším.

Ak sa rozhodnete, aby sme Váš projekt zastrešovali práve my, nemusíte sa báť nedodržania termínov ani predražovania práce či materiálu – urobíme všetko pre Vaše pohodlie a komfort.
A čo je najlepšie – zabezpečíme Váš projekt od základu až po finálnu podobu.
Nielenže Vám poskytneme profesionálne nákresy, 3D vizualizácie a projekty, plány, ale zabezpečíme aj tím špecialistov na samotnú realizáciu – od dizajnéra až po murárske, inštalatérske, kúrenárske, elektorinštalačné či maliarske práce.  

Zverte Váš domov do rúk odborníkom - sme tu pre Vás, s celým našim tímom.

Dana Madejová

konzultačná editorka domácnosti