História ergonómie v kuchyni

Kuchynský nábytok, ktorý ušetrí kilometre krokov“

Vedeli ste, že myšlienka variabilných skriniek, tak ako ich poznáme dnes sa objavili už okolo roku 1930?

Ako prvá, sa ergonómii v kuchyni začala venovať „žena“ Christine Frederick, isteže, opúšťal sa systém služobníctva a to už musela variť každá žena. Práve 6. februára uplynulo 137 rokov od jej narodenia, takže Christin posielame ti do neba správu: „Ďakujeme, za všetky tie zlepšováky, prostredníctvom ktorých sa v kuchyni cítime lepšie.“

Cieľom ergonómie (z gréckeho ergon práca /nomos zákon) je, aby používané predmety a nástroje svojím tvarom čo najlepšie zodpovedali pohybovým možnostiam, prípadne rozmerom ľudského tela. Okrem iného sa zaoberá výškou pracovnej dosky a rozmerom pracovnej plochy v kuchyni, usporiadania kuchynského riadu tak, aby bolo všetko správne „po ruke“. Inak povedané: život v kuchyni sa uľahčí a bude zábavnejší, pokiaľ má správne zorganizovaný interiér.

Ergonomicky navrhnutú kuchyňu môžeme nazvať aj „inteligentnou“, okrem toho, že sama nevarí:o), je plne nápomocná pri všetkých činnostiach v nej vykonávaných a to doslova.

Inteligentná kuchyňa sa skladá zo 6 funkčných zón:

  • skladovanie potravín

  • príprava pokrmov

  • nádoby na potraviny

  • drobné predmety

  • čistenie a odpad

  • príbory a servírovanie

Priblížim Vám niekoľko každodenných situácií vo Vašej kuchyni a návodov na ich úspešné vyriešenie.

Skladovanie potravín:

Každodenný chaos v kuchyni...POMÓC! Každé ráno je to rovnaké: pokiaľ z toho chaosu vydolujem veci potrebné k raňajkám, som z toho už na nervy a mám pokazenú náladu na celý deň.

Inteligentná kuchyňa ponúka namiesto chaosu poriadok:

Optimálne miesto pre zásoby: Nezavadzajú a predsa sú vždy po ruke.

Perfektný prehľad: Všetky zásoby majú svoje miesto a majú ho dosť.

Príprava pokrmov:

Už žiadny rámus! Užívajte si varenie! Často musím vypratať polovicu obsahu skrinky, aby som sa prepracovala k tomu správnemu hrncu. Ostatní sa hnevajú, že s tým narobím randál.

Inteligentná kuchyňa má potraviny a kuchynské potreby vždy po ruke: sú uložené blízko sporáku alebo pod varnou platňou. Hneď vedľa varnej platne nájdete všetko, čo potrebujete k príprave pokrmov: nože, varešky, naberačky korenie atď.

Nádoby na potraviny:

Stres pre každý krajec?Už nikdy! Správne uložené nádoby na potraviny zaistia poriadok a šetria nervy. Keď ráno hľadám vhodnú krabičku na desiatu, často prebudím celú rodinu – pretože sa mi do náručia a na podlahu vysype celý obsah skrinky.

Inteligentná kuchyňa má veľa...veľmi veľa zásuviek, šuflíkov, nazvite si ich ako chcete...Či už ide o rýchle raňajky alebo príjemnú večeru s priateľmi – kuchyňa je pevný bod nášho bežného života, kde o komfort a kvalitu života sa nenápadne stará praktické kovanie, vďaka ktorému je práca v kuchyni ergonomickejšia a jednoduchšia. Nič lepšie ako zásuvky zatiaľ nevymysleli, môžu sa takmer samy od seba otvárať a potom opäť nehlučne zatvárať.

Drobné predmety:

Kto sa v tom má vyznať? Maličkosti s veľkým efektom! Neviem kam šikovne schovať všetky tie drobné vecičky, gumičky, kľúče, ceruzky, nabíjačky, návody – nevidím žiadne rozumné riešenie.

Inteligentná kuchyňa vďaka plytkým zásuvkám s deliacimi prepážkami nedá chaosu žiadnu šancu. V kuchyni je treba nájsť miesto nielen pre taniere a potraviny. Vďaka variabilným prepážkam vytvoríte presne toľko miesta, koľko potrebujete na najrôznejšie drobnosti.

Čistenie a odpad:

Vodné športy? Ďakujem, nie! Zakaždým robím akrobatické kúsky, aby som našla kdesi hlboko vo svojej skrinke pod drezom ten správny čistiaci prostriedok. Potom som vyčerpaná, ešte skôr než som začala.

Inteligentná kuchyňa má všetko dobre vymyslené a šikovne zmajstrované. Špeciálna zásuvka pod drezom optimálne využíva úložný priestor. Všetky čistiace prostriedky sú v pohodlnom dosahu. V jednej zásuvke je odpadkový kôš vždy jednoducho k dispozícii – bez toho aby bolo nutné po ňom pátrať.

Príbory a servírovanie:

Manévre s porcelánom? To teda nie! Keď niečo hľadám, čo je v hornej skrinke ako naschvál až úplne vzadu, musím najprv všetko vypratať na pracovnú dosku a potom to zas vrátiť na svoje miesto. Moje nervy.

Inteligentná kuchyňa myslí aj na rýchle prestieranie. Poháre a šálky sú za posuvnými dverami rýchlo k dispozícii a zároveň ich môžete kedykoľvek vystaviť na obdiv. Posuvné dvere môžu totiž zakrývať striedavo buď ľavú alebo pravú stranu. Zásuvky za posuvnými dverami v jednej rovine: ideálne miesto pre príbory a riady je výrazné dizajnové riešenie zvlášť pre otvorené kuchyne.

Využite naše služby od návrhu a až po realizáciu Vašej novej inteligentnej kuchyne!

Pri navrhovaní a zabezpečovaní vyhotovenia Vašej novej kuchyne preto dbáme hlavne na tieto aspekty: krátke vzdialenosti, ergonómia a premyslené vnútorné vybavenie.

Dana Madejová

konzultačná editorka domácností

REMO interiér